O Agility

CO TO JEST AGILITY?

Jest to bardzo emocjonujący sport, w którym zawodnik  nigdy nie wie, z jakim wyzwaniem się spotka uczestnicząc w zawodach. Sędzia ustawia kombinację przeszkód wedle swojej własnej inwencji, po czym zawodnik ma około 8 minut na zapoznanie się z ustawieniem. Następnie każdy ma tylko jedną szansę na przebiegnięcie z psem trasy. Oczywiście wygrywa najlepszy, który potrafił prawidłowo poprowadzić psa po torze przeszkód i w najlepszym czasie. Przy tym na porządku dziennym są dyskwalifikacje zawodników. Często nawet połowa zawodników zostaje zdyskwalifikowana. Tak więc sport ten wymaga naprawdę sporo umiejętności i mocnych nerwów

 

W agility mogą startować psy wszystkich ras, jak również mieszańce. Wysokość poszczególnych przeszkód dopasowana jest to wielkości psa, zatem psy startują w trzech kategoriach wzrostowych:

 

  •     S (small) – psy do 35 cm w kłębie
  •     M (medium) – psy powyżej 35 a poniżej 43 cm w kłębie
  •     L (large) – psy powyżej 43 cm w kłębie.

Beata Luchowska

 

Przy treningu agility należy pamiętać o bezpieczeństwie oraz stosować metody szkolenia oparte na pozytywnej motywacji – najlepszą nagrodą dla większości psów jest aportowanie ukochanej piłeczki. Nie karzemy psa za błędy na torze, po prostu powtarzamy ćwiczenie, tak by pies wykonał je poprawnie i wtedy nagradzamy. Przy takiej metodzie treningu agility rychło stanie się ulubioną rozrywką naszego psa.